Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από Scarlet D. Δευ Μαρ 13, 2017 1:31 pm

Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Πληροφορίες Προβλήματος

Μορφή Φόρουμ : PunBB
Βαθμός Μέλους : Ιδρυτής
Εμφανίζεται σε : Mozilla Firefox, Google Chrome
Εικόνα Προβλήματος :
Eικόνα Προβλήματος:

Το πρόβλημα αφορά : Μερικά μέλη
Εμφανίστηκε : πριν περιπου μιση βδομαδα
Ενεργός σύνδεσμος link του φόρουμ : http://onepiecegr.forum-pro.org/

Περιγραφή Προβλήματος

Χαιρετω το φορουμ.

Λοιπον για κάποιο λογο στα καλά καθούμενα μερικοί χρήστες κι εγω αρχίσαμε να αποσυνδεόμαστε όταν πατούσαμε για να μπούμε στο πόρταλ, Όταν ξαναπατούσαμε για να μπούμε στην αρχική σελίδα ξανασυνδεόμασταν κανονικά στο φόρουμ αυτόματα ενώ μερικές φορες για λίγα refresh αποσυνδεόμασταν ακόμη κι όταν πατούσαμε στην αρχικη σελίδα.

Προσπάθησα να το φτιάξω διαγράφωντας τα cookies αλλα τζίφος, είναι πραγματικά σαν το portal να μην κρατάει καθόλου cookies αφού ότι έχω αποθηκευμένο στα cookies του φορουμ (οπως το log in μου, την επιλογη του δευτερου interface κτλ.) στο πορταλ εξαφανιζονται. Νομιζω οτι κατι εκανε παλι η φορουμοσιον με τα updates της αφου πραγματικα δεν πειραξε εκεινη την μερα κανεις τιποτα.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω οτι όταν πατάω να κανω log in μου λεει οτι τα στοιχεία μου ειναι λάθος ενώ ειμαι σιγουρος οτι τα βαζω σωστα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Scarlet D. στις Παρ Απρ 28, 2017 3:33 am, 1 φορά
Scarlet D.

Scarlet D.
Eνεργό Μέλος

Άντρας
Ηλικία : 27
Τόπος : ? ? ?
Δημοσιεύσεις : 207



Scarlet D. ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Λύθηκε Απ: Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από GAMSgr Πεμ Απρ 27, 2017 7:13 am

Scarlet D. έγραψε:δυυυυυυστυχως το router ειναι καπως μακρια με πολλους τοιχους και δεν το πιανω ουτε με διμετρο καλωδιο. Οπως και να εχει δεν πιστευω να φταιει πρωταρχικα αυτο καθως αυτο ξεκινησε μια ηλιολουστη τυχαια ημερα και σε πολλα μελη και μονο στο πορταλ.
μπορείς με powerline  Smile Smile
GAMSgr

GAMSgr
Eνεργό Μέλος

Άντρας
Ηλικία : 33
Τόπος : Athens
Δημοσιεύσεις : 846



GAMSgr ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Λύθηκε Απ: Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από Scarlet D. Πεμ Απρ 27, 2017 4:54 pm

βασικα εχω ανταπτωρα με κεραιες που τον συνδεω στον υπολογιστη μου και συνδεομαι με το wifi του γειτονα (ο οποιος μου εχει δωσει ο ιδιος το κλειδι για να μην λενε καποιοι επιτιδιοι οτι κλεβω Razz), αλλα οπως και να εχει μου κανει εντυπωση που το ολο προβλημα μου εμφανιστηκε μια ηλιολουστη μερα που δεν εκανα κυριολεκτικα ΤΙΠΟΤΑ παραξενο στον υπολογιστη μου για να προκαλεσει κατι τετοιο, εδω και χρονια εχω τον ανταπτορα, εδω και χρονια το φορουμ και ειδικοτερα το πορταλ λειτουργει κανονικοτατα.
Scarlet D.

Scarlet D.
Eνεργό Μέλος

Άντρας
Ηλικία : 27
Τόπος : ? ? ?
Δημοσιεύσεις : 207



Scarlet D. ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Λύθηκε Απ: Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από Van-Helsing Παρ Απρ 28, 2017 12:56 am

Καλησπέρα,
Σχετικά με το πρόβλημα των WiFi πολλές φορές τα router αποσυντονίζονται για διάφορους λόγους όπως η αυτόματη αλλαγή συχνότητας ενός αποκωδικοποιητή τηλεόρασης που πιθανόν να βρίσκεται σε πολύ κοντινή απόσταση με το router και να κάνει παρεμβολές στη συχνότητα των WiFi, είτε από κάποια άλλη συσκευή που χρησιμοποιεί συχνότητες που παρεμβάλονται στη συχνότητα του router. @GAMSgr το powerline εφόσον πρόκειται για διαφορετικές κατοικίες δεν θα λειτουργήσει εφόσον προϋποθέτει ότι και οι δυο συσκευές χρησιμοποιούν τον ίδιο πίνακα παροχής ηλεκτρισμού που από όσο καταλαβαίνεις στην περίπτωση του @Scarlet D. είναι μάλλον αδύνατον. Η μια λύση είναι να δοκιμάσει κάποια πιο ισχυρή κεραία στον υπολογιστή του ή ακόμα να δοκιμάσει κάποια πολύ ισχυρότερη κεραία εξωτερικού χώρου, και στις δυο περιπτώσεις θα πρέπει να έχουν αρκετά dB(decibels) η κάθε κεραία με την προϋπόθεση ότι ανάμεσα στα δυο σπίτια δεν παρεμβάλονται φυσικά εμπόδια όπως τοίχοι ή άλλα αντικείμενα που δεν μπορεί να διαπεράσει η ακτινοβολία του WiFi. @Scarlet D. δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο για προκληθεί παρεμβολή ακόμα και η αλλαγή ενός smartphone στο σπίτι το δικό σου ή του γείτονα μπορεί άνετα να δημιουργήσει πρόβλημα στο σήμα του WiFi, πόσο μάλλον στην περίπτωση εγκατάστασης ενός αποκωδικοποιητή τηλεόρασης που το σήμα είναι πάρα πολύ ισχυρό. Αν και ο γείτονας σου αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα η αλλαγή του καναλιού συχνότητας του router είναι αν μη τι άλλο αναγκαία.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Van-Helsing στις Παρ Απρ 28, 2017 1:01 am, 1 φορά
Van-Helsing

Van-Helsing
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Άντρας
Ηλικία : 49
Δημοσιεύσεις : 1990



Van-Helsing ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Λύθηκε Απ: Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από Scarlet D. Παρ Απρ 28, 2017 1:01 am

@Van-Helsing δηλαδή εσύ πιστεύεις πραγματικά ότι ένα πρόβλημα που μου συμβαίνει μόνο σε μια σελίδα (πόρταλ) σε ενα συγκεκριμένο φόρουμ (το δικό μου) θα μπορούσε να φταίει οτι γίνονται παρεμβολές η οτι δεν υπάρχει καλό σήμα; Αυτο θα μου ήταν απόλυτα λογικό αν αυτο επιρέαζε και άλλα site, αλλα σε οσα forumotion συμμετεχω και γενικα σε ολα τα site δεν μου συμβαινει πουθενα αλλα μονο στο δικό μου, για εμένα είναι λες και δεν μπορει να διαβάσει τα cookies που εχω βαλει και με ρωταει καθε φορα. Κι εσυ εχεις λογαριασμο στο φορουμ μου, μηπως θα μπορουσες κι εσυ ο ιδιος να δεις τι γινεται;
Scarlet D.

Scarlet D.
Eνεργό Μέλος

Άντρας
Ηλικία : 27
Τόπος : ? ? ?
Δημοσιεύσεις : 207



Scarlet D. ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Λύθηκε Απ: Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από Van-Helsing Παρ Απρ 28, 2017 1:11 am

Κοίτα σε στατικές ιστοσελίδες, blogs κ.λ.π μάλλον δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει πρόβλημα, καθώς σε περίπτωση απώλειας σήματος τα δεδομένα φορτώνονται απο την cache του web browser σου πχ εικόνες, βίντεο ήχοι κ.λ.π. Ένας άλλος τρόπος να το δοκιμάσεις είναι να μπείς στο youtube και να φορτώσεις μια μεγάλη playlist να παίζει 2-3. Αν εκεί σου παρουσιάσει διακοπές είναι καθαρά θέμα σήματος WiFi το youtube δεν μπορεί να cacharei όγκο μουσικής στον web browser σου. Παρεπιπτώντος κάνοντας ανανέωση στη σελίδα σου στη γραμμή κατάστασης μου έδειξε ότι φορτώνονται δεδομένα απο την cloudflare, χρησιμοποιείς την υπηρεσία αυτή;
Van-Helsing

Van-Helsing
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Άντρας
Ηλικία : 49
Δημοσιεύσεις : 1990



Van-Helsing ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Λύθηκε Απ: Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από Scarlet D. Παρ Απρ 28, 2017 1:15 am

καλο παραδειγμα εδωσες γιατι στο youtube οντως συνιθιζω να παιζω μεγαλες playlist μερικες φορες αλλα δεν εχω καμια απολυτως απωλεια δεδομενων, οπως σου ειπα ολα λειτουργουν κανονικοτατα εκτος απο το φορουμ μου XD. τωρα αυτο που ειπες με την cloudflare: οχι δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε την υπηρεσια και δεν εχω βαλει κατι τετοιο αλλα αν θυμαμαι καλα σε μια συζητηση μας μου ελεγες οτι η forumotion συνεργαζεται με την cloudflare και εχει build in προστασια για security
Scarlet D.

Scarlet D.
Eνεργό Μέλος

Άντρας
Ηλικία : 27
Τόπος : ? ? ?
Δημοσιεύσεις : 207



Scarlet D. ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Λύθηκε Απ: Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από Van-Helsing Παρ Απρ 28, 2017 1:29 am

Με έναν γρήγορο έλεγχο που έκανα παρατήρησα ότι κάποια scripts που έχεις προσθέσει σε πρότυπα μπλοκάρουν τα default scripts της f/m - f/g δες παρακάτω:

Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ - Σελίδα 2 0b75b2f0eb074ed5a3848c071a03a2be
Van-Helsing

Van-Helsing
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Άντρας
Ηλικία : 49
Δημοσιεύσεις : 1990



Van-Helsing ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Λύθηκε Απ: Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από Scarlet D. Παρ Απρ 28, 2017 1:33 am

χμμμ... πως μπορω να βρω σε ποια scripts αναφερεσαι;
Scarlet D.

Scarlet D.
Eνεργό Μέλος

Άντρας
Ηλικία : 27
Τόπος : ? ? ?
Δημοσιεύσεις : 207



Scarlet D. ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Λύθηκε Απ: Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από Van-Helsing Παρ Απρ 28, 2017 2:37 am

Προφανώς το ένα είναι το SCM Player από οσο είδα.
Van-Helsing

Van-Helsing
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Άντρας
Ηλικία : 49
Δημοσιεύσεις : 1990



Van-Helsing ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Λύθηκε Απ: Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από Scarlet D. Παρ Απρ 28, 2017 3:32 am

και..... ξαφνικα ολα εφτιαξαν τελειος... τωρα πρεπει να καταλαβω τι εφταιγε μηπως μπορεσω να κανω κατι... γιατι πολυ χρησιμοποιουσαν τον player να σε καλα ρε helsing
Scarlet D.

Scarlet D.
Eνεργό Μέλος

Άντρας
Ηλικία : 27
Τόπος : ? ? ?
Δημοσιεύσεις : 207



Scarlet D. ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Λύθηκε Απ: Ξαφνική αποσύνδεση στο πόρταλ

Δημοσίευση από Luffy Παρ Απρ 28, 2017 9:48 pm

Το πρόβλημα λύθηκε και συνεπώς, το θέμα κλειδώθηκε και μεταφέρθηκε στο αρχείο.
Ευχαριστούμε που διαβάζετε τους κανόνες μας: Γενικοί Κανόνες Φόρουμ
Luffy

Luffy
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Άντρας
Τόπος : Ελλάδα
Δημοσιεύσεις : 2340



Luffy ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης