Γλώσσα προγραματισμού

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Γλώσσα προγραματισμού Empty Γλώσσα προγραματισμού

Δημοσίευση από solomon fi Σαβ Νοε 18, 2017 6:18 pm

Καλησπέρα σε όλους,
όπως ήδη ανέφερα άρχισα πρόσφατα να μαθαίνω Python. Χθες μιας και είχαμε βγει με έναν φίλο που ξέρει html μου έμαθε κάποια βασικά και μου φάνηκε ωραία είπα να μαθαίνω παράλληλα και τα δύο. Όμως το έψαξα και λίγο και είδα πως η Python δεν είναι καλή για προγραμματισμό εφαρμογής... Μιας και φίλοι @Van-Helsing και @Luffy ξέρετε σίγουρα κάτι παραπάνω μπορείτε να με διαφωτίσετε; Python ή Java? Θα με δυσκολέψει η Java? Λέτε να μάθω καλύτερα python και μετά να μάθω Java ή απλά να μη μάθω Python?
solomon fi

solomon fi
Eνεργό Μέλος

Δημοσιεύσεις : 80



solomon fi ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Γλώσσα προγραματισμού Empty Απ: Γλώσσα προγραματισμού

Δημοσίευση από Luffy Σαβ Νοε 18, 2017 8:08 pm

Καλησπέρα @solomon fi,

Όλες οι γλώσσες είναι καλό να τις γνωρίζεις γιατί όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο. Αλλά σε αυτό που ρωτάς, εξαρτάται για τι το θες. Δηλαδή αν θες να μάθεις για φόρουμ, Python δεν νομίζω να πολυχρησιμεύσει. Η Java, αν μιλάμε για την Java και όχι για την Javascript είναι πολύ ωραία αλλά δύσκολη γλώσσα. Προσωπικά, αν θες για τα φόρουμ, ξεκίνα με C και συνέχισε με C++.
HTML και CSS μπορείς να μάθεις πολύ εύκολα μέσω διαδικτύου και αν διαβάζεις ενταντικά, σε πολύ λίγο χρόνο. Wink

Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις έτσι, προς Θεού δεν είναι στο χέρι μου τι θες να μάθεις και τι όχι. Very Happy
Luffy

Luffy
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Άντρας
Τόπος : Ελλάδα
Δημοσιεύσεις : 2340



Luffy ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Γλώσσα προγραματισμού Empty Απ: Γλώσσα προγραματισμού

Δημοσίευση από solomon fi Σαβ Νοε 18, 2017 10:14 pm

Luffy έγραψε:Καλησπέρα @solomon fi,

Όλες οι γλώσσες είναι καλό να τις γνωρίζεις γιατί όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο. Αλλά σε αυτό που ρωτάς, εξαρτάται για τι το θες. Δηλαδή αν θες να μάθεις για φόρουμ, Python δεν νομίζω να πολυχρησιμεύσει. Η Java, αν μιλάμε για την Java και όχι για την Javascript είναι πολύ ωραία αλλά δύσκολη γλώσσα. Προσωπικά, αν θες για τα φόρουμ, ξεκίνα με C και συνέχισε με C++.
HTML και CSS μπορείς να μάθεις πολύ εύκολα μέσω διαδικτύου και αν διαβάζεις ενταντικά, σε πολύ λίγο χρόνο. Wink

Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις έτσι, προς Θεού δεν είναι στο χέρι μου τι θες να μάθεις και τι όχι. Very Happy
Τι; Δεν είναι στο χέρι σου; Μαα εγώ νόμιζα.... Laughing

1.Κοίτα Javascript από τι θυμάμαι είναι για μέσα σε html ενώ Java για εφαρμογές... Σωστά;
Άρα Javascript εννοούσα. Javascripr ,από τι νομίζω, είναι το ίδιο πράγμα με python νομίζω απλά άλλη σύνταξη και άλλη συμβασιμότητα.
2.Κοίτα html και css ήδη μέσα σε μια μέρα έχω μάθει πολλά Geek , όμως για να τα αξιοποιήσω θέλω κάποια άλλη γλώσσα. Υπάρχει και η php. Ξέρουμε κάτι για αυτή;
3.Επίσης η C++ είναι προέκταση της C; Η C(++) πως χρησιμοποιείται;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και την υπομονή σου, καληνύχτα.
solomon fi/Γιάννης
solomon fi

solomon fi
Eνεργό Μέλος

Δημοσιεύσεις : 80



solomon fi ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Γλώσσα προγραματισμού Empty Απ: Γλώσσα προγραματισμού

Δημοσίευση από Van-Helsing Κυρ Νοε 19, 2017 1:59 am

solomon fi έγραψε:
Luffy έγραψε:Καλησπέρα @solomon fi,

Όλες οι γλώσσες είναι καλό να τις γνωρίζεις γιατί όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο. Αλλά σε αυτό που ρωτάς, εξαρτάται για τι το θες. Δηλαδή αν θες να μάθεις για φόρουμ, Python δεν νομίζω να πολυχρησιμεύσει. Η Java, αν μιλάμε για την Java και όχι για την Javascript είναι πολύ ωραία αλλά δύσκολη γλώσσα. Προσωπικά, αν θες για τα φόρουμ, ξεκίνα με C και συνέχισε με C++.
HTML και CSS μπορείς να μάθεις πολύ εύκολα μέσω διαδικτύου και αν διαβάζεις ενταντικά, σε πολύ λίγο χρόνο. Wink

Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις έτσι, προς Θεού δεν είναι στο χέρι μου τι θες να μάθεις και τι όχι. Very Happy
Τι; Δεν είναι στο χέρι σου; Μαα εγώ νόμιζα.... Laughing

1.Κοίτα Javascript από τι θυμάμαι είναι για μέσα σε html ενώ Java για εφαρμογές... Σωστά;
Άρα Javascript εννοούσα. Javascripr ,από τι νομίζω, είναι το ίδιο πράγμα με python νομίζω απλά άλλη σύνταξη και άλλη συμβασιμότητα.
2.Κοίτα html και css ήδη μέσα σε μια μέρα έχω μάθει πολλά Geek , όμως για να τα αξιοποιήσω θέλω κάποια άλλη γλώσσα. Υπάρχει και η php. Ξέρουμε κάτι για αυτή;
3.Επίσης η C++ είναι προέκταση της C; Η C(++) πως χρησιμοποιείται;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και την υπομονή σου, καληνύχτα.
solomon fi/Γιάννης

Καλησπέρα και από μένα,
Σαν προγραμματιστής μπορώ να σου πω ότι κάθε γλώσα προγραμματισμού έχει τις ιδιαιτερότητες της και συνήθως προορίζεται για κάποιες συγκεκριμένες χρήσης. Σαφώς και όσες περισσότερες γνωρίζεις τόσο το καλύτερο γιατί μπορείς να τις συνδυάσεις μεταξύ τους (τουλάχιστον κάποιες από αυτές). Τώρα όσον αφορά τη Javascript σου παρέχει κάποιες δυνατότητες να παρέμβεις στην HTML, και να εκτελέσεις κάποιες λειτουργίες πάνω στις Β.Δ της SQL. H HTML σε βοηθάει να χτίσεις τον σκελετό μιας σελίδας και η PHP σε βοηθάει στο χτίσιμο ιστοσελίδων με δυναμικό περιεχόμενο.
Το CSS (Cascade Style Sheet) χρησιμοποιείται για τον έλεγχο και τη μορφοποίηση ενός εγγράφου HTML.

Η γλώσσα C προέρχεται σαν εξέλιξη από μια προγενέστερη γλώσσα που ονομαζόταν Β από την εποχή του λειτουργικού συστήματος Unix(πρόγονος του Linux). Οι γλώσσες C++/C# αποτελούν πλέον την εξέλιξη της γλώσσας αυτής. Είναι μια αρκετά ισχυρή γλώσσα ειδικά όταν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για επεμβάσεις στο hardware π.χ δημιουργία κάποιου device driver, λειτουργίες όπως το format δίσκων και αποθηκευτικών μέσων, κρυπτογράφηση και πολλές άλλες τέτοιες λειτουργίες.

Σημείωση! Η γλώσσα C/C++/C# επειδή δεν περιορίζει τον προγραμματιστή σε "λογικά" ή εσκεμένα λάθη ο προγραμματιστής θα πρέπει να μεριμνήσει σχετικά με αυτά διαφορετικά η γλώσσα θα μεταγλωτίσει το πρόγραμμα κανονικά χωρίς να εμφανίσει αυτού του τύπου τα σφάλματα. Ελέγχει μόνο το συντακτικό της γλώσσας σε γενικές γραμμές.

Τώρα ποιές γλώσσες θα επιλέξεις να μάθεις εξαρτώνται από σένα και μόνο, δοκιμάζοντας τες ώστε να δεις ποιες μπορείς να μάθεις και ποιες σου καλύπτουν τις ανάγκες σου. Η μόνη εισήγηση μου είναι να ξεκινήσεις από κάποιες απλές γλώσσες προγραμματισμού και σταδιακά να μεταφερθείς στις πιο δύσκολες όπως η C/C++C#, PHP, Python ή Javascript κλπ.
Van-Helsing

Van-Helsing
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Άντρας
Ηλικία : 49
Δημοσιεύσεις : 1990



Van-Helsing ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Γλώσσα προγραματισμού Empty Απ: Γλώσσα προγραματισμού

Δημοσίευση από solomon fi Κυρ Νοε 19, 2017 11:03 am

Καλησπέρα,
θεωρείται η python δύσκολη; Προσωπικά, αν και πρώτη φορά που δοκίμασα να μάθω, μου φάνηκε πολύ εύκολη, ειδικά όταν δοκίμασα να δω λίγο javascript. Λογικά λέω να κινηθώ έτσι:
1.Μαθαίνω python και html.
2.Αρχίζω javascript.
3.Αν θεωρώ ότι μπορώ να συνεχίσω μαθαίνω και C(++).
4.Μετά δοξάζω τον εαυτό μου που τα κατάφερα.... Πλάκα κάνω, Μετά αξιοποιώ τις γνώσεις μου ή μαθαίνω php.

Πώς σας φαίνεται XD
solomon fi

solomon fi
Eνεργό Μέλος

Δημοσιεύσεις : 80



solomon fi ο/η συγγραφέας σας ευχαριστήσε για την απάντησή σας.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης